Fotografija: Ilustracija/Unsplash.com
U osmoletkama, uveliko traje procedura nabavke školskih knjiga. Prosvetari i roditelji su složni u oceni da su deci, pogotovo mlađim osnovcima, pored elektronskih, neophodni i štampani udžbenici.
Škole su bile u obavezi da, najkasnije 60 dana od dana objavljivanja liste odobrenih udžbenika, nadležnom ministarstvu dostave spisak izabranih knjiga. Ove godine, bira se novi nastavni materijal za četvrti i osmi razred, koji rade po reformisanom nastavnom planu, dok za ostale ostaju isti kompleti kao lane. Očekuju da će do kraja školske godine dobiti neke dodatne informacije o podeli besplatnih digitalnih kodova za korišćenje udžbenika.
– Sve pohvale za najavljenu akciju Grada, ali nikakav zvaničan dopis nismo dobili – kaže Milan Krstić, direktor OŠ “Pavle Savić” u Mirijevu. – Iako treba ići ka modernizaciji nastave, ništa ne može zameniti učenje iz štampane knjige, niti predavanja koje nastavnik drži u učionici i u neposrednom je kontaktu sa učenikom. Digitalna knjiga može da posluži kao dodatak za učenje i da olakša đacima vizuelnom prezentacijom lekcije, što nije moguće u klasičnom udžbeniku.
Uz pojedine knjige, u zavisnosti od izdavača, đaci već dobijaju i kod za korišćenje knjiga u elektronskom obliku. Veći deo roditelja je i dalje skeptičan, kada su u pitanju digitalni udžbenici. Bez obzira na poklon Grada, oni će deci kupiti i štampane komplete.
– Očekujemo da ćemo uskoro dobiti neke dodatne informacije o podeli besplatnih udžbenika, odnosno kodova za njihovu upotrebu – navodi Dragoljub Gačić, direktor OŠ “Nikola Tesla”, najveće osmoletke u Srbiji. – Poslali smo spisak odabranih knjiga, čekamo odgovor nadležnih. Roditelji su za to da đaci i dalje koriste štampane knjige i većina će i kupiti deci.
I direktor OŠ “Gornja varoš” u Zemunu Ilija Mirović kaže da nije dobio nikakve informacije o podeli besplatnih udžbenika i ističe da su i u ovoj školi, roditelji stava da đaci treba da uče i iz klasičnih školskih knjiga.
– Moje dete na jesen kreće u treći razred i svakako ću kupiti komplet štampanih knjiga – kaže Dragana Ilić, majka. – Lepo se što Grad hoće da pomogne, ali mislim da su klasični udžbenici neprevaziđeni. Nije mi jasno kako će deca raditi, a učitelji pregledati domaće zadatke koje rade u elektronskim knjigama. Posebno su štampane knjige potrebne prvacima, koji tek uče slova i brojeve, treba da vežbaju i opuštaju ruku pišući.
CENE IZUZETNO VISOKE
Kompleti udžbenika za osnovnu školu su papreno skupi i ogroman izdatak za roditelje. Pogotovu, ako porodica ima dvoje ili više dece školaraca.
Prema cenovniku u jednoj osnovnoj školi udžbenici za prvi razred koštaju – 7.800 za drugi – 9.390, treći – 8.100, četvrti – 8.470, peti – 14.340, šesti – 14.800, sedmi – 17.000, koliko je cena i za osmi razred.
Izvor: Novosti.rs